Výživa

Jakou sváču připravit na turnaje?

Autor: MUDr. Marie Skalská, www.profitinstitut.cz

Pokud hokejista stráví celý den na turnaji s několika zápasy v řadě, je třeba průběžně dodávat svalům palivo k obnovení tzv. svalového glykogenu. Svačinky mezi zápasy pomohou k lepšímu výkonu, lepší výdrži, svalové síle i následné regeneraci. Svalový glykogen se nejlépe staví do cca 2 hodin po zátěži, proto je důležité v jakém odstupu po zátěži, se svačina sní. Jak je možné rychle palivo pro svaly dodat? Je vhodné jíst jídla, která mají tzv. vysoký glykemický index.

 

Tipy na svačinky mezi zápasy

Ovoce:
Sušené ovoce, rozinky, jablka, pomeranče, banány

Bílkoviny:
Mandle, oříšky, vajíčka natvrdo, nakrájený tvrdý sýr, jogurt, mléčná rýže, chléb s burákovým máslem

Další:
Sušené cereálie, nejlépe již v pytlíčku na jednu dávku, instantní ovesná kaše, kterou je možné jen zalít horkou vodou, horkou vodu je možné mít připravenou v termosce, chléb s marmeládou, medem, případně musli tyčinky – vybírejte spíše ty bez polevy, polevy na müsli tyčinkách jsou většinou opět z nekvalitních tuků, jogurtová poleva většinou jogurt neviděla ani z rychlíku, tmavá čokoláda, případně jiné opravdové čokolády, tím je míněno dostatečné množství kakaového másla a ne rostlinného tuku, který je bohužel většinou nepříznivý palmový či kokosový.

Co k pití?

Čistá voda, 100% džus, čokoládová mléka. Při dlouhých sportovních výkonech je vhodné pít průběžně kolem 200ml za čtvrt hodiny.

 

Pitný režim během sportovního výkonu

Jak poznám, že mám optimální pitný režim při tréninku?

Jednoduchá kontrola, zda během sportovního výkonu optimálně pijeme, je, že před a po tréninku, sportovním výkonu, byste měli mít stejnou hmotnost.

Z čeho se skládá pot?

Po je hypotonická tekutiny, což znamená, že obsahuje minerály v menší koncentraci než lidská plazma.

 
pot
plazma
sodík Na 20-80 mmol/l 130-155 mmol/l
draslík K 1-2 mmol/l 3,2-5,5 mmol/l
hořčík Mg 0,2 mmol/l 0,7-1,1 mmol/l

Dále pot obsahuje nepatrné množství vápníku a stopových prvků.

Koncentrace minerálů jsou značně variabilní a tím pádem složení potu je u různých osob odlišné.

Z toho plyne, že složení tekutiny, kterou hradíme ztráty tekutin během sportovního výkonu, by mělo adekvátně odpovídat složení potu. Při sportovním výkonu bychom měly ztráty hradit hypotonickým roztokem. Hypotonický roztok se dobře vstřebává z našeho zažívacího ústrojí, zatímco hypertonický roztok (s větší koncentrací minerálů než lidská plazma) se musí nejdříve ve střevě zředit a tím by paradoxně mohlo dojít k dehydrataci během sportovního výkonu.

Složení iontového nápoje

Iontový nápoj k hrazení ztrát tekutin během sportovního výkonu musí kopírovat složení potu. Tj. má obsahovat sodík a draslík. Měl by obsahovat také hořčík (magnesium), ten se však díky svým tlumivým účinkům do sportovních nápojů nepřidává, aby negativně neovlivnil sportovní výkon. Hořčík má poté být hrazen v nápoji, který pijeme PO sportovním výkonu. Dále se pro doplnění energie přidává do sportovních nápojů řepný cukr (sacharóza) nebo jednoduchý cukr glukóza. Koncentrace glukózy nad 10% v nápoji zpomaluje vyprazdňování tekutiny ze žaludku a množství absorbované glukózy ze střeva se již při koncentracích nad 10% nezvyšuje. Ostatní složky přidávané do sportovního nápoje během výkonu – vitamíny, stopové prvky, vápník nemají zásadní efekt.

Domácí iontový nápoj

Iontový nápoj si můžete vyrobit i jednoduše doma:

  • 1l stolní vody
  • 2g kuchyňské soli (cca ¼ kávové lžičky
  • 0,5g draslíku (vymačkat 1 grapefruit)
  • 60g řepného cukru (cca 1 polévková lžíce)

Nevhodné nápoje během sportovního výkonu

Mezi nevhodné tekutiny při sportovním výkonu patří hypertonické minerálky, které jak mohou podpořit dehydrataci, bylinkové čaje mohou vyvolat zvýšené vylučování žaludečních šťáv, bublinkové, sycené nápoje zpomalují vstřebávání tekutiny, limonády jsou nevhodné pro vysoký obsah cukru, kyselin a barviv.Mléčné, jogurtové nápoje nám žízeň moc neuhasí, pomalu se vstřebávající mléčné bílkoviny zbytečně zatíží náš organismus. 100% ovocné džusy mají velký obsah draslíku a vysoký glykemický index, silná káva a silný čaj mají odvodňující účinky a také podporují sekreci žaludečních šťáv. Minerálka Magnesia může mít sedativní účinky, vede k poklesu svalového napětí, je tedy vhodná jako nápoj k rehydrataci po dokončení tréninku.

Kolik bychom toho měli během sportovního výkonu vypít?

Měli bychom vypít celkem maximálně 800ml/hod., přičemž toho množství rozdělte do několika menších dávek (doušků) po 150-200ml, což odpovídá menšímu hrníčku.

 

Význam bílkovin ve stravě mladého sportovce

 

Autor: MUDr. Marie Skalská, www.profitinstitut.cz

Bílkoviny neboli proteiny, jsou jednou ze 3 základních složek naší stravy. Další dvě složky jsou cukry a tuky. Z bílkovin jsou tvořeny svaly, tělesné tkáně, bílkoviny jsou zásadní pro funkci imunitního systému, jsou součástí protilátek, enzymů, hormonů, prostě hodně a hodně důležité a v našem jídelníčku zcela nenahraditelné, natož v jídelníčku rostoucího dětského organismu.

Podle zdroje, ze kterého bílkoviny získáme, je dělíme na rostlinné (luštěniny, sója, obiloviny) a živočišné (maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, vaječný bílek).

Chemicky si bílkoviny si představte jako korálkový náhrdelník, kdy každý korálek je jedna aminokyselina. Těchto aminokyselin se v našem těle vyskytuje celkem 22. Některé z aminokyselin si naše tělo neumí samo vytvořit, říkáme jim esenciální neboli nezbytné, a proto je nutné tyto aminokyseliny přijmout ve stravě.

Dospělý organismus neumí vytvořit 8 aminokyselin. Dětský organismus neumí vytvořit dokonce 10 aminokyselin, ty jsou pro dítě tedy esenciální a je nutné, aby je obsahoval jídelníček.

Není bílkovina jako bílkovina – co je biologická využitelnost?

Zdroje bílkovin se mezi sebou liší právě podle toho, kolik gramů tělesných bílkovin lze vytvořit ze 100g přijaté bílkoviny, tuto hodnotu nazýváme biologickou hodnotou bílkoviny.

Jak si vedou některé potraviny – vejce 100, vaječný bílek 95, maso 92-96, ryby 94-96, mléko 88, sýry 82-85, sója 84, žito 76, fazole 72, rýže 70, brambory 70, chleba 70, pšenice 44.

Z výše uvedeného přehledu „bílkovinné hitparády“ je jasně vidět, že na předních místech se umisťují živočišné zdroje bílkoviny. Živočišné bílkoviny by měli, právě kvůli esenciálním aminokyselinám, představovat 60% bílkovin v naší stravě.

100g masa není 100g bílkoviny – obsah bílkoviny je v různých potravinách odlišný

Potravina Bílkovina [g/100g]
hovězí maso 20,8
vepřové maso libové 17,3
kuře 22,5
husa 16
kapr 16
rybí filé 16,5
játra 19,7
ledvinky 16,3
sardinky v oleji 21,1
paštika 14,9
párky 14
šunka 26,6
mléko 2% 3,2
smetana 12% 3,2
šlehačka 33% 2,4
jogurt bílý 5,7
kefír 3,3
zmrzlina 1,8
tvaroh měkký netučný 19,4
tvaroh měkký tučný 13,7
tvaroh na strouhání 28,6
sýr žervé 12,4
sýr tavený 19,6
sýr tavený smetanový 15,9
niva 19,8
eidam 30% 30,1
ementál 26,8
vejce (2ks) 13
bílek (1 ks = 30g) 11
žloutek (1 ks = 20g) 16

Všimli jste si, že tvrdý sýr a tvaroh obsahuje vyšší procento bílkoviny než maso?

Potřeba bílkovin je individuální. Záleží na věku, životním stylu, množství pohybové aktivity. Velmi často se setkávám hlavně u návštěvníků posiloven a fitnesscenter s tím, že za účelem nárůstu množství svalové hmoty užívají nesčetné množství proteinovým doplňků. Užívané dávky mnohdy převyšují standardní platná doporučení.

Doporučené dávky bílkovin dle charakteru a životního období dle  American College of Sport Medicine, American Dietetic Assocition, Dietitians of Canada

Typ dle množství pohybové aktivity g/kg tělesné hmotnosti
Dospělý se sedavým životním stylem 0,8
Rekreační, hobby sportovec 1,1-1,6
Dospělý vytrvalostní sportovec 1,3-1,6
Rostoucí teenager sportovec 1,6-2,0
Dospělý, budující svalovou hmotu 1,6-1,8
Sportovec s omezeným energetickým příjmem 1,8-2,0
Maximální doporučené dávky pro dospělé 2,0
Průměrné množství pro vytrvalce – muže 1,1-2,0
Průměrné množství pro vytrvalkyně 1,1-1,8

Pokud je malý hokejista zdravý, s ničím chronicky, dlouhodobě nestoná, není nutné užívat speciálně připravované proteinové formule či jiné doplňky stravy. Dobře poskládaný jídelníček s dostatkem živočišných bílkovin pokryje potřeby rostoucího sportujícího organismu. Opakované pravidlo zní, že bílkovina by měla pokrýt ¼ talíře s hlavním jídlem.

Tipy na svačiny s vyšším podílem bílkoviny:

Řecký jogurt, sýr Cottage, mléčný nápoj, vajíčka na tvrdo, tuňák z konzervy, tvrdý sýr, šunka od kosti, mandle, pistácie a další druhy ořechů, burákové máslo.

„Elegantním“ řešením pro děti je smoothie – v mléce rozšleháte měkký tvaroh s přidáním třeba sezonního ovoce, špetky skořice. Pokud bude ovoce zmrzlé, vytvoříte báječný osvěžující a zároveň nutričně bohatý nápoj do horkých dní.